close
تبلیغات در اینترنت
ویژه نامه انقلاب اسلامی
loading...

ادب العباس

انقلاب اسلامى براى تحقيق و بررسى، يك موضوع كلان است. اما همه ما پرسش های زیادی داریم که بیشتر آن ها حول محور های زیر میگردد: 1- نقطه ی…

ویژه نامه انقلاب اسلامی

گروه ادب العباس بازدید : 1158 سه شنبه 15 بهمن 1392 نظرات ()

انقلاب اسلامى براى تحقيق و بررسى، يك موضوع كلان است. اما همه ما پرسش های زیادی داریم که بیشتر آن ها حول محور های زیر میگردد:

1- نقطه ی شروع انقلاب اسلامى چه بوده است؟
2- زمينه‏ها، علل و عوامل شكل‏گيرى و پيروزى انقلاب اسلامى چه بوده‏اند؟
3- اهداف و شيوه‏هاى انقلاب اسلامى چه هستند؟
۴- پى‏آمدها، آثار و نتايج انقلاب اسلامى چه هستند؟


http://www.uplooder.net/img/image/59/c0059d3b9ee21aa8c8c6f833229f2169/1_19193__1280x768_.jpg
 

در يك پژوهش بنيادى بايد پاسخهایى مستند و مستدل به سؤالات ارائه نمود. در آن صورت نسبت به انقلاب اسلامى شناختى وسيع، عميق و دقيق بدست خواهد آمد. براى مثال در حاليكه بيش از دويست سال از انقلاب فرانسه و بيش از هشتاد سال از انقلاب روسيه مى‏گذرد هنوز هم درباره علل و چرايى آنها نظريه‏پردازى مى‏شود.

پیروزی انقلاب اسلامی ایران شروع عصر تازه ای در تاریخ ایران به شمار می رود.کشوری که چندین هزار سال تحت سلطه ی شاهان و استعمارگران قرار داشت از بند زنجیر اسارت رها شده و سرنوشت آن را مردم مسلمان و انقلابی رقم زدند.در یک کلام،ظهور انقلاب اسلامی ایران حاصل زحمتهای اولیای دین برای اجرای قوانین اسلام و برپایی حکومت عدل الهی بود. اما واقعا لازم است که ما نسل سوم انقلاب این انقلاب را بهتر بشناسیم و بدانیم که پدران ما چه خون دل هایی برای این انقلاب خوردند. 

شروع انقلاب
در روز 22 بهمن 1357، تاريخ نهضت اسلامي مردم ايران به رهبري امام خميني (ره) به نقطه عطف خود رسيد. در اين روز سرانجام مبارزات مردم مسلمان به بار نشست و پادشاهي 2500 ساله و ظلم و استبداد بيش از 50 ساله رژيم پهلوي در ايران، ريشه کن شد و به خواست الهي حکومت جمهوري اسلامي تأسيس شد.

اهداف انقلاب
انقلاب اسلامى در همه‏ى ابعاد فردى و اجتماعى، داخلى و خارجى، سياسى و اقتصادى و فرهنگى، اهداف بسيار بلندى براى مردم و دولت ترسيم نموده است.
اين اهداف عمدتاً مأخوذ از قرآن و سنت بوده كه عمدتاً در كلام امام خمينى (ره) و شعارهاى مردم متجلى شده‏اند.
اين اهداف درمنبع قانون اساسى بصورت رسمى و قانونى به تأييد و تصويب امام و امت رسيده‏اند. بطور بسيار عادى و عقلايى و حقانى، اين اهداف يكى از بهترين ملاك‏ها براى سنجش وضعيت كنونى نظام و ارزيابى آثار و نتايج انقلاب اسلامى هستند و هر كس مى‏تواند بپرسد:
بعد از دو دهه از وقوع انقلاب و استقرار نظام جديد، اهداف فوق چقدر محقق شده‏اند؟

در روز 22 بهمن 1357، تاريخ نهضت اسلامي مردم ايران به رهبري امام خميني (ره) به نقطه عطف خود رسيد. در اين روز سرانجام مبارزات مردم مسلمان به بار نشست و پادشاهي 2500 ساله و ظلم و استبداد بيش از 50 ساله رژيم پهلوي در ايران، ريشه کن شد و به خواست الهي حکومتجمهوري اسلامي تأسيس شد.

عوامل پیروزی انقلاب
کمتر انقلابی است که صرفا ملی یا میهنی باشد.صرف وجود محرومیتهای اقتصادی در جامعه، برای برانگیختن شورش و انقلاب، بسنده نیست.هیچ انقلابی موفق نمی‏شود مگر آنکه بر نیروهای مسلح تسلط پیدا کند، یا توان روحی و کارایی آن نیروها را تضعیف نماید و یا اینکه، آن نیروها، به انقلابیون بپیوندند.عواملی که انقلاب را شتاب می‏بخشد، بیزاری از اشرافیت، ناسازگاریهای اجتماعی و اقتصادی و شدت محرومیتهای تحمل ناپذیر، میان آنچه مردم می‏خواهند و آنچه به دست می‏آورند، می‏باشد. ملت ایران انقلابی را پدید آورد که شاید در کمتر جایی از جهان دیده و شنیده شده باشد. میتوان گفت که علت اصلی یروزی ملت ایران فقط و فقط در اخلاص ملت شریف ایران و امید به خدای متعال خلاصه میشود.

آفت های انقلاب اسلامی
انـقلابها و نهضتها همانند پديده هاى ديگر ممكن است دچار آفت زدگى شـوند آفات انقلاب با چهره هاى گوناگون و متفاوت ظاهر مى شوند زيرا ممكن است ناشى ازعوامل فطرى باشند و يا ممكن است ناشى از عوامل روانـى و اجـتماعى كه بصورت نامحسوس و خزنه جامعه انقلابى را تحت نفوذ و تاثير خود قرار داده و خسارات خود را با خالى كردن انقلاب از مـحتواى اصلى و درونى آن وارد نمايند لذا وظيفه رهبرى نهضت و هـمه مـسئولين ايـن اسـت كـه از آفـات پـيشگيرى نموده و يا اگر احـيانا نفوذ كـرد ((كـه مى كنند)) با وسألى كه در اختيار دارند ((آفـت زدأى) نـمايند اگـر رهـبرى يك نهضت به آفتها توجه نداشته بـاشد و يـا در صـورت نفوذ در آفت زدأى سهل انگارى نمايد قطعا آن نـهضت عـقيم مـانده و يا تبديل به ضد خود خواهد شد كه آنگاه اثر معكوس خواهد بخشيد. اصلا بدون آفت و فرصت طلبی بعضی از بیگانه ها غیر ممکن است و در این میان هر یک از ما وظیفه داریم تا آنجا که می توانیم در سمت اجتماعی خود از آفت ها تا آنجایی که میتوانیم جلوگیری کنیم.

آثار و پیامدهای انقلاب اسلامی
انقلاب اسلامى در همه‏ى ابعاد فردى و اجتماعى، داخلى و خارجى، سياسى و اقتصادى و فرهنگى، اهداف بسيار بلندى براى مردم و دولت ترسيم نموده است.
اين اهداف عمدتاً مأخوذ از قرآن و سنت بوده كه عمدتاً در كلام امام خمينى (ره) و شعارهاى مردم متجلى شده‏اند.
اين اهداف درمنبع قانون اساسى بصورت رسمى و قانونى به تأييد و تصويب امام و امت رسيده‏اند. بطور بسيار عادى و عقلايى و حقانى، اين اهداف يكى از بهترين ملاك‏ها براى سنجش وضعيت كنونى نظام و ارزيابى آثار و نتايج انقلاب اسلامى هستند و هر كس مى‏تواند بپرسد:
بعد از دو دهه از وقوع انقلاب و استقرار نظام جديد، اهداف فوق چقدر محقق شده‏اند؟
و وضع موجود با اهداف فوق چقدر فاصله دارد؟
آيا اصولاً وضع موجود انقلاب و نظام در راستاى تحقق اهداف فوق هستند يا خير؟

اهداف انقلاب و نظام جمهورى اسلامى در اصل سوم قانون اساسى بشرح زير ترسيم شده‏اند و هر خواننده‏اى مى‏تواند با مطالعه‏ى آنها و با اتكاء به اخبار و اطلاعاتى كه شخصاً از وضع موجود دارد نسبت به آثار و نتايج انقلاب اسلامى ارزيابى و قضاوت نمايد.
البته حق آن است كه اين سنجش در يك پژوهش گروهى وسيع و عميق متكى به آمار و ارقام و اسناد صورت بپذيرد و نتيجه‏ى آن براى همگان تبيين شود.

نتیجه گیری
حاصل كلام آنكه اگر مبتنى بر اطلاعات وسيع و عميق و به مدد ملاكهاى علمى و عينى كه در اين نوشتار مطرح شده آثار و نتايج انقلاب اسلامى را بررسى كنيم مشاهده مى‏شود كه اهداف زيادى محقق شده و اهداف زيادى هم در راستاى تحقق هستند، اما در عين حال عدم توفيقها و ناكاميهايى نيز بچشم مى‏خورد.
نكته آن است كه نتايج مثبت براى انقلابها طبيعى و ضرورى است. زيرا انقلاب يعنى بر هم زدن وضع موجود جهت تحقق جامعه مطلوب، اما ناكاميها و نتايج منفى براى انقلابها غير طبيعى و خطرساز است. بنابراين بايد اينها نيز دقيقاً شناسايى و علت‏يابى شوند.

شما چه فکر میکنید و انقلابمون را چگونه ارزیابی میکنید؟
 


منابع

۱- راسخون
۲- اندیشه قم
۳- پایگاه اطلاع رسانی فرهنگ ایثار و شهادت
۴- موسسه فرهنگی تبیان
۵- مرکز اسناد انقلاب اسلامی ایران
۶-
www.about-enghelab57.blogfa.com

مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب
این نظر توسط aryanor در تاریخ 1394/3/10 و 15:21 دقیقه ارسال شده است

سلام داداش
وب جالبی داری
میخواستم بدونم میشه یک مطلب از طرف وب من در وب جالب شما قرار داده بشه
ممنون میشم جوابتون ایمیل کنید
پاسخ : با عرض سلام.
بزرگوار تشکر که در سایت ما نظر گذاشتید.
یک نکته: تنها مطالب مذهبی در سایت ما درج خواهند شد.
اگر مطلب شما درون مایه ای مذهبی داشته باشد.
با کمال میل قبول خواهیم کرد.
یا علی.

این نظر توسط فروش نواع اسپمر هاي تبليغاتي ارسال نظر در تاریخ 1394/2/28 و 11:07 دقیقه ارسال شده است

افزايش بازديد وبلاگ و افزايش فروش فروشگاه اينترنتي
10سرويس دهنده( بلاگفا - ميهن بلاگ-ارسال نظرميهن بلاگ-پرشين بلاگ-لوکس بلاگ-بيگ سايت-حامي بلاگ-ليمو بلاگ-شاپلوگر-اوابلاگ-پارسي بلاگ
اسپمر سيستم هاي وبلاگ دهي( 10سرويس وبلاگ دهي) در يک نرم افزار به صورت نامحدود همراه باآپديت رايگان-قيمت:30.000هزار تومان
آپديت ­جديد برنامه در 24 ارديبهشت94
http://bia2apk.ir/?page_id=310
اسپمر سايت هاي آگهي نظير(ايستگاه اگهي- ايران تجارت- ايفروش .کام- آگهي ايران- شهر 24 )در يک نرم افزار همراه با آپديت رايگان-قيمت:10.000هزار تومان
http://bia2apk.ir/?page_id=325
اسپمر ارسال نظر به کاربران سايت آپارات قميت : 10.000هزار تومان
http://bia2apk.ir/?page_id=323
سوالي بود درخدمتيم خيال تان #بابت #برنامه ها راحت باشد ضرر نميکنيد و با يکبار خريد از امکانات و آپديت هاي رايگان برنامه ها تا بازه زماني برخوددار خواهيد شد
اي دي ما: omidnosrti


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی
چند لحظه وقتت رو می گیرم

نشر مطالب سایت ادب العباس
بدون ذکر منبع کامـــلا مجاز و موجب خوشحالی ماست .


تبلیغات صلواتی
جنبش سایبری 313
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 472
 • کل نظرات : 239
 • افراد آنلاین : 2
 • تعداد اعضا : 92
 • آی پی امروز : 80
 • آی پی دیروز : 171
 • بازدید امروز : 879
 • باردید دیروز : 1,762
 • گوگل امروز : 25
 • گوگل دیروز : 54
 • بازدید هفته : 9,589
 • بازدید ماه : 46,475
 • بازدید سال : 666,415
 • بازدید کلی : 2,111,109
 • کلیپ های تصویری برگزیده